realizacje

System sterowania reaktorami do kondensacji żywic z modułem recepturowym i symulatorem procesu produkcyjnego
Przemysł chemiczny
2021

Jak uruchomić fabrykę do kondensacji żywic, dbając o najwyższą jakość produktu i bezpieczeństwo procesowe.

CELE:

 • Wysoka jakość i powtarzalność produktu
 • Bezpieczeństwo – automatyzacja poszczególnych kroków procesu
 • Możliwie szybkie wdrożenie systemu sterowania
 • Łatwy i intuicyjny sposób modyfikacji receptur
 • Elastyczna i szybka modyfikacja portfolio produktów

WYZWANIA:

 • Krótki czas uruchomienia
 • Restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa w przemyśle chemicznym
 • Implementacja symulatora procesu

ROZWIĄZANIA:

 • Symulator procesu CSim
 • Wonderware/AVEVA BatchManagement
 • Platforma Systemowa
 • Siemens S7-1500
 • InTouch

KORZYŚCI:

 • Precyzyjna kontrola parametrów procesu produkcyjnego
 • Wysoka jakość i powtarzalność produktu
 • Komfort pracy operatorów
 • Pierwszy wsad wysokiej jakości
 • Zero strat przy uruchomieniu

Inwestor posiada w swojej ofercie różnorodną gamę produktów znajdujących szerokie zastosowanie w budownictwie, meblarstwie oraz branży wyposażenia wnętrz. Dzięki bogatemu doświadczeniu i wiedzy oraz zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych firma oferuje produkty doskonałej jakości.

Kontynuując misję dostarczania produktów klasy premium, Inwestor zainwestował w nowoczesną fabrykę żywic wykorzystywanych do produkcji m.in. paneli laminowanych.

Tak jak w zdecydowanej większości projektów greenfield, wyzwaniem było zbudowanie instalacji spełniającej założenia projektowe, pozwalającej na tworzenie wysokiej jakości i powtarzalności produktów. Z uwagi na rosnący popyt na rynku konsumentów priorytetem był szybki czas uruchomienia instalacji.

Na początku projektu w ramach rozmów z Inwestorem ustalone zostały priorytety, możliwe wyzwania oraz plan działań zgodnie z założonymi kamieniami milowymi, tak aby wspólnie osiągnąć ambitne cele zgodnie z założeniami projektu i harmonogramem.

Prace rozruchowe w siedzibie Inwestora

Wyzwania:

W branży chemicznej, gdzie mamy do czynienia ze skomplikowanym procesem produkcyjnym, który przebiega w rygorystycznie określonych warunkach, istnieje wiele wymogów w zakresie zarządzania bezpieczeństwem procesów produkcyjnych.

Chodzi zarówno o bezpieczeństwo procesu, jak i personelu zaangażowanego w produkcję.

Wysoki nacisk na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przyczynił się do powstania idei stworzenia symulatora procesu produkcyjnego – cyfrowego bliźniaka (ang. Digital Twin), który okazał się mieć kluczowe znaczenie decydujące o pełnym sukcesie projektu.

 

Stworzony przez inżynierów Control-Service symulator to model matematyczny odzwierciedlający rzeczywisty proces produkcyjny. Oprogramowanie jest w pełni zintegrowane z docelową aplikacją SCADA oraz z systemem sterowania i zarządzania procesem produkcyjnym. Daje możliwość prowadzenia produkcji oraz umożliwia szkolenie obsługi w środowisku wirtualnym z wykorzystaniem docelowego interfejsu użytkownika.

 

Dzięki symulacji wszystkich wartości technologicznych  oprogramowanie odwzorowuje w realny sposób pracę rzeczywistego układu do kondensacji żywic, włącznie z interfejsem do tworzenia i modyfikowania receptur. Umożliwia to przeprowadzenie regulacji i dopracowanie parametrów pracy instalacji oraz wyeliminowanie pomyłek i strat surowców przy uruchomieniu układu.

Ponadto, poza korzyściami ściśle związanymi z produkcją, symulator zintegrowany z systemem docelowym daje możliwość szkolenia pracowników utrzymania ruchu w zakresie analizy kodu systemu sterowania w celu szybkiego reagowania w sytuacjach awaryjnych.

Dodatkowo, celem wsparcia służb utrzymania ruchu, został zaimplementowany system diagnostyczny informujący o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy urządzeń.

 

Osiągnięcia:

Tak przygotowane i przetestowane oprogramowanie umożliwiło wdrożenie systemu sterowania, który w przemyślany sposób zarządza precyzyjnym utrzymaniem parametrów procesu produkcyjnego. Dzięki temu użytkownik może uzyskać wysoką jakość i powtarzalność produktu już od pierwszego zlecenia produkcyjnego.

Kluczowe znaczenie w powodzeniu tego typu wdrożeń mają ludzie zaangażowani w projekt zarówno od strony inwestora, jak i integratora. Osiągnięcie założonych celów było możliwe dzięki ich współpracy, dużemu zaangażowaniu, jasno wyznaczonych celów, precyzyjnemu opracowaniu technologii procesu i gotowości do podejmowania ambitnych wyzwań.

Z perspektywy czasu projekt okazał się dla obydwu stron ciekawym wyzwaniem, a także okazją do wykorzystania doskonalonych przez lata algorytmów i narzędzi programistycznych  oraz nabytego doświadczenia. Pozwoliło to na błyskawiczne wdrożenie i uruchomienie systemu sterowania spełniającego oczekiwania Klienta.

 

 

Projekt zapoczątkował stałą globalną współpracę z Inwestorem, z którym wspólnie tworzymy rozwiązania przy realizacji kolejnych projektów w innych lokalizacjach.

ZOBACZ INNE REALIZACJE:

Modernizacja napędów wentylatorów formowania dla producenta materiałów izolacyjnych oraz wełny mineralnej

Budownictwo
2019
zobacz więcej

System wizualizacji mediów oraz pracy instalacji pomocniczych

Przemysł samochodowy
2016
zobacz więcej

Nowoczesna produkcja wsadowa farb na miarę przemysłu 4.0 w Firmie Śnieżka. Produkcja wsadowa z symulatorem procesów technologicznych

Przemysł chemiczny
2019
zobacz więcej

Modernizacja pompowni – Wykonanie systemu sterowania opartego o sterownik Siemens S7-1500 oraz wizualizacji w oprogramowaniu wizualizacyjnym Wonderware InTouch

Gospodarka wodno-ściekowa
2019
zobacz więcej
Zobacz wszystkie realizacje
 • short

  OD 2001

  na rynku

 • short

  tylko

  najwyższa
  jakość

 • short

  lider

  wśród
  dystrybutorów

 • short

  gwarancja

  wsparcia
  technicznego 24 / 7