Nowy projekt – system sterowania dla stacji pomp

Control-ServiceAktualnościNowy projekt – system sterowania dla stacji pomp

15.12.2017

Dla jednego z naszych klientów, będącego czołowym producentem pomp w Europie, wykonujemy kompleksową modernizację pompowni. Projekt polega na modyfikacji zasilania i sterowania istniejącej części pompowni, w której znajdują się cztery pompy 1.6 MW, 6 kV, pracujące bezpośrednio z sieci. Regulacja wydajności odbywała się poprzez dławienie. Dodatkowo zostanie wykonane zasilanie i sterowanie nowej części pompowni, w której zainstalowano już cztery pompy 355 kW, 690 VAC.

Zakres prac i dostaw wykonanych przez Control-Service obejmuje: wykonanie projektu w branży elektrycznej oraz AKPiA, dostawę szaf sterowniczych opartych o sterowniki Siemens S7-1500, dostawę szaf napędowych z przetwornicami częstotliwości Danfoss FC-202 AQUA Drive o mocy 400 kW, dostawę serwera i stacji roboczych oraz wykonanie systemu sterowania opartego o Platformę Systemową Wonderware. System zarządza pracą całej pompowni, ale przede wszystkim pracą pomp średniego i niskiego napięcia. Pozostałymi częściami pompowni zarządzanymi z systemu sterowania są baterie kondensatorów do bezpośredniej pracy z sieci pomp średniego napięcia, rozdzielnia średniego napięcia, stacja transformatorowa/pomiarowa oraz armatura obiektowa. Dla potrzeb zarządzania pracą pompowni stworzono wizualizację w systemie SCADA InTouch, będącym częścią pakietu platformy oprogramowania Wonderware. Do zasilania i sterowania pomp średniego napięcia użyto przetwornic częstotliwości 1.6 MW, 6 kV produkcji Siemens, natomiast dla pomp niskiego napięcia zastosowano przetwornice częstotliwości 400 kW, 690 VAC produkcji Danfoss, które w tym projekcie dostarczają wodę dla jednego z największych bloków energetycznych w Polsce. Do komunikacji z urządzeniami wykorzystano sieć Profinet.  Zarówno pompy średniego jak i niskiego napięcia pracują w kaskadzie, która zapewnia najbardziej optymalne warunki pracy pod względem eksploatacyjnym jak i finansowym.

Projekt pozwoli znacznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Zmodernizowany układ zapewni pełną elastyczność pracy oraz minimalizuje czas przestojów w pracy pompowni.

 • short

  OD 2001

  na rynku

 • short

  tylko

  najwyższa
  jakość

 • short

  lider

  wśród
  dystrybutorów

 • short

  gwarancja

  wsparcia
  technicznego 24 / 7