Buduj bezpieczeństwo przedsiębiorstwa na dobrze przygotowanych urządzeniach

Control-ServiceAktualnościBuduj bezpieczeństwo przedsiębiorstwa na dobrze przygotowanych urządzeniach

11.12.2023

 

W dynamicznym środowisku przemysłowym o solidności i bezpieczeństwie firmy decyduje dziś również właściwe zarządzanie urządzeniami elektrycznymi. To od ich przygotowania do pracy zależy, czy cała infrastruktura będzie działać optymalnie i bez ryzyka niespodziewanej awarii oraz kosztownego przestoju. Niezbędną wiedzę oraz pewność dotyczącą urządzeń kierowanych do eksploatacji organizacje uzyskują dzięki testom na hamowni napędów. 

 

 

Przetwornice częstotliwości są integralną częścią wielu systemów napędowych i wymagają szczególnego podejścia. Jeśli są długo magazynowane lub naprawiane, ich montaż w miejscu docelowym powinien być poprzedzony testami. Dlatego też w Control-Service stworzyliśmy hamownię o mocy 45 kW, jedną z największych w Polsce, która pozwala na kompleksowe sprawdzanie urządzeń przed ich powrotem na linię produkcyjną.


Dlaczego testowanie przetwornic na hamowni ma sens?

Testowanie przetwornic na hamowni jest sposobem na identyfikację potencjalnych problemów, które mogłyby zagrozić niezawodności i bezpieczeństwu całego systemu. Czemu jest to tak ważne? Z kilku powodów.

Testy pozwalają na identyfikację przeciążeń, zakłóceń elektromagnetycznych czy przypadków przegrzewania się. Ich wykrycie na tym etapie otwiera szansę na podjęcie działań, które zapobiegną potencjalnym awariom, a co za tym idzie przestojom związanym z kolejnymi naprawami.

Korzystanie z hamowni umożliwia również standaryzację procesu testowania. Dzięki regularnym i zdefiniowanym procedurom diagnostycznym firma uzyskuje powtarzalne wyniki, a także informacje o potencjalnych zagrożeniach. To z kolei wpływa na bezpieczeństwo organizacji oraz ułatwia dalsze przeglądy techniczne i audyty maszyn.

Badania na hamowni pozwalają też zadbać o zgodność z obowiązującymi normami i przepisami branżowymi dotyczącymi bezpieczeństwa elektrycznego i emisji elektromagnetycznych. Przestrzeganie ściśle określonych standardów jest niezbędne dla zapewnienia bezpiecznej pracy urządzeń.


Przetwornica dobrze przygotowana do pracy

Obecnie przetwornice częstotliwości mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorstw z różnych branż. Są stosowane w zakładach zajmujących się przetwarzaniem żywności, jak również w tych funkcjonujących w sektorze przemysłu ciężkiego. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pozwalają nie tylko unikać potencjalnych awarii, które mogłyby prowadzić do znaczących strat finansowych i przestojów produkcyjnych, ale też przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno personelu pracującego z urządzeniami, jak i całego systemu elektrycznego.

O tym, jakie korzyści mogą przynosić testy, najlepiej przekonuje przykład producenta stali, który zgłosił się do Control-Service o pomoc w serwisowaniu napędów. – Wykorzystanie naszej hamowni pozwoliło zidentyfikować napędy z mocno wyeksploatowanymi wentylatorami oraz wyschniętą pastą termoprzewodzącą. Te problemy nie były widoczne na pierwszy rzut oka, a mogły skutkować przegrzewaniem się napędów i w rezultacie ich awarią – wyjaśnia Krzysztof Paliś, kierownik działu serwisu w Control-Service.

Dzięki testom możliwe było ich wcześniejsze rozpoznanie i przeprowadzenie napraw, które zapobiegły dotkliwym przestojom w kolejnych tygodniach i miesiącach.


Praktyczna wiedza płynąca z hamowni

Warto podkreślić, że badania przetwornic na hamowni nie służą jedynie do wykrywania problemów, ale również do oceny wydajności i sprawności. Przetwornice częstotliwości zapewniają precyzyjną kontrolę prędkości i momentu obrotowego silników elektrycznych, co jest kluczowe w kontekście optymalizacji zużycia energii i trwałości sprzętu. Testy pozwalają zweryfikować, czy przetwornice są w stanie dostarczyć odpowiednie parametry pracy, co przekłada się na oszczędności energetyczne i dłuższą żywotność urządzeń.

Jednocześnie wykorzystanie hamowni wpisuje się w politykę prewencyjnej regeneracji przetwornic. Poprzez wymianę zużytych kondensatorów elektrolitycznych oraz innych elementów możliwe jest przedłużenie czasu ich prawidłowego funkcjonowania. Wiele przetwornic jest wyposażonych w moduły IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) lub moduły prostownicze, które są kluczowymi elementami w procesie przekształcania napięcia i częstotliwości. Ich uszkodzenie może prowadzić do poważnych problemów w systemie napędowym. Przeprowadzenie testów na hamowni i regeneracji pozwala uniknąć takich uszkodzeń, co wpływa na większe bezpieczeństwo i wzrost niezawodności urządzeń.


Testy na hamowni to oszczędności

Korzyści z dokładnych testów przetwornic idą w parze z oszczędnościami. Choć początkowo mogą wydawać się kosztowne, to w dłuższym rozrachunku pozwalają uniknąć znacznie większych wydatków związanych z przestojami w produkcji, naprawami awaryjnymi oraz utratą wydajności urządzeń. Przedsiębiorstwa, które inwestują w badania na hamowni, w rzeczywistości odczuwają więc oszczędności. Bez wątpienia budują też swoją renomę i skutecznie zwiększają konkurencyjność.

W Control-Service zbudowaliśmy hamownię, aby dostarczać naszym klientom pewność, że urządzenia, które od nas otrzymują, są w pełni przygotowane do działania w długoterminowej eksploatacji. Podchodzimy do tematu testowania przetwornic z pełnym zaangażowaniem. Zbudowany obiekt o mocy 45 kW umożliwia przeprowadzenie kompleksowych weryfikacji, które obejmują nie tylko wykrywanie problemów, ale także ocenę wydajności i sprawności. Wszystko po to, by przedsiębiorstwa mogły uzyskać potwierdzenie, że zainstalowana przetwornica będzie pracować nie tylko poprawnie, ale także efektywnie i bezpiecznie. – Nasza hamownia generuje obciążenie, które imituje rzeczywiste warunki pracy. Dzięki temu możemy dokładnie zbadać, jak urządzenie będzie się zachowywało podczas normalnej eksploatacji. Takie testy są jedyną gwarancją bezpieczeństwa w porównaniu do pobieżnej kontroli – zauważa Krzysztof Paliś.


Budując niezawodność przedsiębiorstwa

W Control-Service od ponad dwóch dekad dbamy o ergonomię zakładów klientów. W oparciu o wieloletnie doświadczenie możemy napisać, że troska o jakość i bezpieczeństwo urządzeń w systemie napędowym jest pewną inwestycją w stabilność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Testy na hamowni są kluczowym elementem procesu przygotowania przetwornic do eksploatacji, zarówno po naprawie, jak i długotrwałym przechowywaniu. Pozwalają uniknąć potencjalnych problemów i zwiększają niezawodność, co przekłada się na oszczędności przedsiębiorstwa, większą efektywność procesów i realizację zadań w bardziej ekologiczny sposób.

W ten właśnie sposób testy na hamowni pomagają osiągać najwyższe standardy bezpieczeństwa i wydajności w procesie produkcyjnym. Nie są one jednak jedynym sposobem, w jaki w Control-Service odpowiadamy na potrzeby klientów, którzy myślą o unowocześnianiu zakładów i usprawnianiu pracy. Realizujemy audyt oceny ryzyka DrivePro Site Assessment, na podstawie którego firma może odpowiednio wcześnie wyposażyć się w zamienniki i części, a także wykonać niezbędne naprawy. Realizujemy specjalny program „Exchange to new”, umożliwiając wymianę starych napędów na modele najnowszej generacji przy zachowaniu istniejącej funkcjonalności całego sytemu. W naszej wypożyczalni przetwornic częstotliwości dysponujemy ponad osiemdziesięcioma modelami o szerokim zakresie mocy – od 0,37 do 250 kW, które mogą być wykorzystywane do testów w infrastrukturze oraz jako rozwiązanie tymczasowe podczas nagłej awarii. Dbając o najwyższą jakość świadczonej pomocy, wdrożyliśmy usługę zdalnego wsparcia, która obejmuje uruchomienie napędu, parametryzację, diagnostykę urządzenia oraz wykonanie prostych napraw. Wreszcie, jako wieloletni i zaufany partner Danfoss, organizujemy szkolenia z zakresu programowania i obsługi przetwornic częstotliwości. Udział w nich umożliwia pracownikom zdobycie praktycznych umiejętności i zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

 

 • short

  OD 2001

  na rynku

 • short

  tylko

  najwyższa
  jakość

 • short

  lider

  wśród
  dystrybutorów

 • short

  gwarancja

  wsparcia
  technicznego 24 / 7