Dla jednego z klientów z branży motoryzacyjnej zrealizowany został 2-etapowy projekt wizualizacji mediów oraz pracy instalacji pomocniczych. Projekt objął dwa zakłady produkcyjne.
Przygotowania
Przed modernizacją w zakładach motoryzacyjnych zastosowane były lokalne układy sterowania urządzeniami, bez możliwości zdalnego podglądu parametrów i sterowania. Celem projektu było wpięcie sterowników PLC do sieci zakładowej Ethernet, zwizualizowanie układów sterowania oraz wprowadzenie możliwości sterowania nimi z poziomu sterowni. W istniejących sterownikach PLC zostały wymienione moduły CPU, pozwalające na komunikację Ethernet, a także zostały zmodyfikowane programy pozwalające na zdalne sterowanie urządzeniami. Dodatkowo do systemu wizualizacji zbierane są dane z systemu monitoringu gazu i monitoringu stacji 110 kV
Realizacja
Pierwszy etap dotyczył prac poświęconych jednemu z zakładów, natomiast drugi etap dotyczył fabryki oddalonej o kilka kilometrów. W każdym zakładzie pracują niezależnie serwery oraz klienci. System wizualizacji został wykonany w WinCC 7.5 i składa się z dwóch serwerów redundantnych, trzech stacji klienckich oraz czterech niezależnych stacji WinCC. Zwieńczeniem prac było nawiązanie komunikacji między dwoma zakładami i stworzenie klienta w postaci ściany wizyjnej złożonej z 9 monitorów 55” w rozdzielczości 4K, która posiada wizualizację pracy obydwu zakładów w czasie rzeczywistym.
Wizualizacja obejmuje następujące instalacje:
Kotłownia (S7 315-2PN/DP + S7-1200)
Sprężarkownia (2 x S7 315-2DP)
Hydrofornia (S7 315-2PN/DP)
Stacja Paliw (S7 315-2PN/DP)
Stacja 110 kV (Siemens PAS)
System monitoringu zużycia gazu f. Atrem
Dodatkowo podłączone są systemy wentylacji oraz oświetlenia
W celu uporządkowania software’owej warstwy komunikacyjnej przyjęto zasadę, że do komunikacji ze sterownikami Simatic wykorzystujemy standardowy driver WinCC, natomiast do komunikacji z systemami innych producentów natywny driver WinCC Modbus TCP/IP
Podsumowanie
Wdrożone rozwiązanie pozwoliło na pełną kontrolę pracy instalacji pomocniczych i zużycia mediów oraz koordynację pracy dwóch zakładów, odbywającą się z jednego pomieszczenia sterowni. Znacząco skrócił się czas reakcji na awarie. Dzięki temu możliwe było zwiększenie wydajności i zmniejszenie ryzyka przestojów produkcyjnych. Projekt zrealizowaliśmy w całości przy zachowaniu niezakłóconego procesu produkcyjnego.
OD 2001
na rynku
tylko
najwyższa
jakość
lider
wśród
dystrybutorów
gwarancja
wsparcia
technicznego 24 / 7