12.09.2024
Wyobraź sobie silnik, który nieprzerwanie funkcjonowałby niezależnie od faktycznych potrzeb systemu. Jakie masz pierwsze skojarzenia? Wysokie rachunki? A może niekończące się serwisy, częste wymiany i krótkie cykle życia? Na szczęście jest alternatywa: praca maszyn w zakładach produkcyjnych może być monitorowana i kontrolowana, a w konsekwencji – nieustannie optymalizowana.
Odpowiedzią na tę sytuację są przetwornice częstotliwości, które regulują prędkość obrotową silników, i są ważnym elementem większości układów napędowych. W Control-Service korzystamy z napędów Danfoss Drives, które od lat kształtują podejście do zużycia energii w przemyśle.
Falowniki regulują częstotliwość wyjściową, a niekiedy również inne parametry prądu tak, żeby dostosować je do zapotrzebowania systemu. Przetwornice częstotliwości pozwalają utrzymać płynną pracę silnika niezależnie od wahania prądu. Umożliwiają sterowanie procesem rozruchu i zatrzymania napędu, kontrolując czas rozpędzania i zwalniania. Ze względu na różnorodną funkcjonalność oraz parametry, mogą zostać wykorzystane w każdym sektorze. Są jednak branże i konkretne aplikacje, w których zastosowanie falowników jest o wiele szybciej zauważalne, z uwagi na generowane oszczędności.
Najkorzystniejsze wyniki urządzenia przynoszą przemysłowi wytwórczemu i branży energetycznej, gdzie ciągłość procesów oraz precyzja są istotne. Przetwornice częstotliwości są koniecznym elementem układów w branżach energochłonnych, m.in. chemicznej, metalurgicznej, ceramicznej czy papierniczej. Ze względu na drastyczny wzrost kosztów na energię elektryczną ich rola w zmniejszeniu zużycia jest kluczowa dla redukowania wydatków, sięgających niekiedy milionów złotych rocznie.
Dzięki optymalizacji pracy silników, falowniki generują największe oszczędności, przy czym redukcja zużycia energii zależy do aplikacji. W przypadków zmiennonapędowych silników pomp i wentylatorów, wystarczy – z pomocą przetwornic – zmniejszyć średnią prędkość obrotową o 20%, by zaoszczędzić połowę prądu. Przy pozostałych maszynach redukcja prędkości jest proporcjonalna do redukcji zużycia energii.
Warto przy tym mieć na uwadze, że przetwornice przynoszą też korzyści podczas procesów przetwórczych: działają zwiększenia wydajności sprzętu i przyśpieszenia procesów.
Oprócz zmniejszenia zużycia energii przetwornice częstotliwości służą wsparciem dla firm które aktywnie korzystają z odnawialnych źródeł energii, hybrydowych systemów elektroenergetycznych i magazynów energii. Przekształcają prąd stały, pozyskany z OZE na prąd przemienny, potrzebny do zasilania silników. W systemach hybrydowych łączą konwencjonalne źródła energii oraz umożliwiają jej magazynowanie.
Falowniki potrafią działać 10, 15 czy 20 lat. To, jak długo będą funkcjonowały poprawnie, jest zależne m.in. od ich otoczenia – duża wilgotność, wysokie temperatury czy zapylenie mają spory wpływ. Ale jeszcze istotniejsze jest dbanie o urządzenia poprzez regularną konserwację i weryfikowanie ryzyka dalszej eksploatacji. Takie audyty, pod nazwą DrivePro® Site Assessment, przeprowadzają specjaliści Control-Service. W razie konieczności przeprowadzenia bardziej złożonego serwisu, kończymy go profesjonalnymi testami na hamowni, a na czas naprawy, proponujemy partnerom urządzenia z wypożyczalni napędów. Jeśli przetwornica jest u końca swoich możliwości, proponujemy wymianę w ramach programu Exchange to New.
OD 2001
na rynku
tylko
najwyższa
jakość
lider
wśród
dystrybutorów
gwarancja
wsparcia
technicznego 24 / 7